До 20-ї річниці існування Швейцарського благодійного фонду «Світлана»
Двадцять років тому до Миколаївського будинку дитини завітали громадяни Швейцарії Паскаль та Мартін Шавая. Завітали з метою усиновлення дитини-інваліда за направленням Державного центру з усиновлення та захисту прав дитини при Міністерстві освіти та науки України. Спілкуючись з дитиною впродовж визначеного законом часу, вони звернули увагу на дівчинку, яку не помітити було просто неможливо. Її обличчя спотворювала вроджена вада – правобічна колобома, яка уразила повіки, ніс та верхню губу дівчинки. З такими вадами знайти для неї родину було майже неможливо. А дівчинка на ім’я Світлана цікава, розумна, весела. Мріє про маму і тата, бо бачить як від’їжджають додому інші діти.
Співчуття до дитини, бажання допомогти їй спонукали Паскаля Шавая почати збирати кошти для низки медичних та пластичних операцій для Світланки. Збір коштів тривав 2 роки. Саме для неї був створений благодійний фонд, саме її ім’ям він був названий.
За два роки у Світланки з’явилися потенційні батьки, громадяни Америки. Вони довго вагалися перш ніж дали згоду на усиновлення. Їх рішення практично збіглося із звісткою з фонду, що кошти для дитини зібрані і можна починати лікування. Перевагу, звичайно, надали родині, а зібрані кошти були переадресовані іншій дитині, яка потребувала допомоги. З того часу благодійна діяльність фонду не припинялася. Навпаки, фонд зростав, міцнів, поширював благодійну діяльність на інші заклади України. Це і Харківська школа-інтернат, де під опікою фонду перебувають 60 дітей до оволодіння ними певними професіями. Це і будинок дитини у Макеївці Донецької області, де допомогу отримують ВІЛ-інфіковані діти, будинки дитини в Херсоні та Сваляві, це і Очаківський та Первомайський дитячі будинки. Допомогу фонду отримують і особи, яких вже не можливо вважати дітьми, бо вони виросли, ступили на шлях самостійного життя, але ще не закінчили навчання, не налагодили свої життєві умови.
До засновника фонду Паскаля Шавая долучилися інші приватні особи не тільки в Швейцарії, а і в інших країнах світу, які частину своїх особистих статків стали віддавати дітям такої далекої від них України. Постійними та найактивнішими спонсорами стали Джим та Хелен Сміт із США, Кетрін та Томас Рудольф із Швейцарії. З дня свого існування і до цього часу учасники фонду «Світлана» дотримуються єдиного принципу – допомагають тільки тим дітям, які не мають батьківської підтримки.
У листопаді 2020 року Швейцарському благодійному фонду «Світлана» виповнилося 20 років. Важко перелічити усі добрі справи, які зробили ці люди.
За допомогою регіонального представника фонду Вікторії Доброжинської в Миколаївському будинку дитини за ці роки із залученням коштів фонду «Світлана» здійснено більш ніж 30 проектів: поповнення установи медичним обладнанням, створення класу Монтессорі-терапії та відкритого ігрового майданчика з басейном, обладнання автономної котельної та ремонт санблоків в групових приміщеннях, закупка ванн спеціального призначення та необхідних приладів для кабінету гідрокінезотерапії, капітальний ремонт групових кухонь, облаштування кабінету арт-терапії, другого дефектологічного кабінету, нового залу ЛФК, капітальний ремонт та переобладнання ізолятору. Багато дітей за рахунок фонду отримали необхідні консультації та оперативну корекцію в медичних закладах Києва, Одеси, Євпаторії. Багато років поспіль фонд закуповує вакцину для профілактики грипу у наших малюків.
Неможливо передати словами ті відчуття, які викликає в душі кожного працівника будинку дитини діяльність фонду, неможливо переоцінити добро, яке несуть у наш світ його засновники та учасники. Саме про них кажуть: «Світ не без добрих людей», саме їм – наші слова захоплення та вдячності.
Колектив працівників Миколаївського будинку дитини