Про надання логопедичної допомоги вихованцям будинку дитини.

Серед пересічних громадян існує думка, що логопед - це фахівець, який займається виключно виправленням вад звуковимови. Такому розумінню посприяв і яскравий епізод із відомого фільму. Багатьох часто дивує інформація про те, що логопеди працюють з дітьми раннього віку: "Вони ж ще маленькі, яка там мова?" - не розуміють дорослі.

Але фахівці знають, що рання логопедична допомога потрібна тим дітям, які мають вроджені вади артикуляційного апарату, неврологічні патології, розлади сприйняття оточуючого органічного, або темпового характеру і т.і. Як часто батьки 4-6 річних дітей з особливими потребами чують від спеціалістів, що багато можливостей вже втрачено, що важкий стан дитини і відсутність відповідної корекційної роботи у період раннього дитинства буде мати наслідки для її мовлення впродовж всього життя. Особливо важлива участь логопеда у мовленнєвому розвитку дітей залишених без батьківського піклування. Логопедична та виховна допомога замінює таким дітям родинний вплив на формування мовлення. 

Спеціалістів, які володіють методиками роботи з дітьми раннього віку не так вже й багато. Четверо із них працюють в нашому будинку дитини. Усі логопеди установи мають відповідну освіту і досвід роботи за напрямками: дислалія, ринолалія, дизартрія, алалія, порушення темпо-ритмічного боку мовлення... Їх робота ускладнюється тим, що практично у кожного вихованця мовленнєві патології поєднуються з низкою психіатричних проблем. Щоденна кропітка індивідуальна робота з малюками у співдружності з педагогами і медичним персоналом будинку дитини поступово дає позитивні результати, в тій чи іншій мірі долаючи мовленнєві вади. На жаль іноді тривалий корекційний процес може лишитися і без результату. Це такі випадки, коли у дитини надто складні ураження центральної нервової системи, або коли дитини залишає будинок дитини раніше ніж можливо досягти цих результатів. 

Для процесу індивідуального навчання, відпрацювання дихальних вправ та вправ для розвитку фонематичного слуху, масажу оральної мускулатури в будинку дитини обладнані два логопедичні кабінети, в яких зібрані необхідні інструменти та посібники, ігри та комп'ютерні програми. Тут допомогу отримують не тільки малюки, але й батьки дітей з особливими потребами. За їх бажаннями вони залучаються до демонстраційних занять, тренінгів, консультацій. Тут можуть отримати поради і ті дорослі, які всиновлюють дитину. 

Спільні зусилля спеціалістів установи, найближчих родичів дитини та старання самих малюків, дають певні успіхи в оволодінні правильним мовленням, а це потужний стимул психотерапевтичної дії: у дитини з'являється впевненість у своїх силах, самоповага, збільшується пізнавальна активність, покращується емоційний фон.Розвиток усіх психічних процесів переходить на інший, якісно вищий рівень. Саме тому робота логопедичної служби будинку дитини є важливою та необхідною, такою, яка формує дитину та дає їй мовленнєві навички на все життя.  (фото)